Higiena jedzenia, czyli o tym, jak prawidłowo spożywać posiłki
Dbasz o zdrowie- regularne, wartościowe posiłki, aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie, badania a masz wrażenie, że z Twoim samopoczuciem wciąż jest coś nie tak? To może nie wystarczyć, jeżeli jesz w nieodpowiedni sposób. Jak jeść, by czuć się lepiej?
Niestrawność czy TV?
Pierwsze skojarzenie z higieną? Zapewne mycie, jednak w tym sformułowaniu chodzi o coś więcej. To przede wszystkim zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób spożywamy posiłki. Najczęstsze dolegliwości, jakie spotykają nas po jedzeniu to: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, ból brzucha czy niestrawność. Zdarza Ci się podczas jedzenia wykonywać inne czynności? Oglądanie TV, odpisywanie na e-maile, przeglądanie mediów społecznościowych, jedzenie „w biegu” – to wszystko sprawia, że przestajesz skupiać się na tym, jak jesz.
Wybiegasz z domu bez śniadania, w pośpiechu jesz słodką bułkę i przepijasz napojem gazowanym, okazuje się, że coś Ci wypadło więc pomijasz obiad a wieczorem jesteś tak głodny, że pałaszujesz cała zawartość lodówki? To schemat, w który wpada wiele osób. Organizm jest zdezorientowany- głodówka cały dzień a wieczorem praca na najwyższych obrotach. Nie ma kiedy odpocząć, trawi nocą, by znów rano dostać „zastrzyk” w postaci filiżanki kawy na pobudzenie i rozpocząć kolejny stresujący dzień. Długo tak nie pociągnie…
Jak przebiega trawienie?
Wyróżniamy trzy fazy wydzielania soku żołądkowego: głowową, żołądkową i jelitową. To właśnie w fazie głowowej, wydzielanie soku żołądkowego, zachodzi pod wpływem impulsów biegnących przez nerwy błędne. Biorą w niej udział zarówno odruchu warunkowe, czyli nabyte, jak i odruchy bezwarunkowe, czyli wrodzone. Ten moment dla prawidłowego trawienia jest kluczowy- jeżeli zostaje zaburzony przez różnego typu „rozpraszacze”, faza głowowa nie zachodzi. Chociaż nie każdy odczuwa przez to dyskomfort trawienny od razu, może on pojawić się w przyszłości.
Wrzuć na luz
Zwolnij tempo życia i zacznij celebrację! Wiesz co to mindful eating? To filozofia świadomego jedzenia, skupienie, wsłuchanie się w rytm swojego ciała i jego potrzeby. Jak zmienić złe nawyki? Oto kilka wskazówek:
- jedz wolniej i dokładnie przeżuwaj– wolniejsze jedzenie sprawi, że szybciej odczujesz sytość, natomiast dzięki dokładnemu przeżuwaniu lepiej strawisz posiłek;
- planuj posiłki, ciesz się nimi– niech przygotowywanie posiłków i ich spożywanie będzie dla Ciebie przyjemnością, bądź kreatywny i elastyczny w kuchni;
- jedz mniejszymi kęsami– łatwiej je pogryźć i dostarczyć odpowiedniej ilości śliny do trawienia;
- wybieraj posiłki dobrej jakości– próżno szukać w fast foodach dobrych składników odżywczych. Dobrej jakości posiłki odżywią Twój umysł i ciało. Jeśli nie wiesz jak odpowiednio skomponować swoje posiłki, skorzystaj z pomocy specjalistów.