Za wysoki cukier. Pierwsze objawy cukrzycy
Każdy z nas wie, że utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia. Jednocześnie wydaje nam się, że skoki cukru dotyczący tylko osób ze zdiagnozowaną cukrzycą i tylko oni powinni regularnie sprawdzać poziom cukru, wsłuchiwać się w swój organizm i kontrolować to, co jedzą. To duży błąd. Pamiętajmy, że zanim postawiono tym osobom odpowiednią diagnozę, ich ciała wysyłały pewne niepokojące sygnały. Być może jesteś właśnie na tym etapie i to ostatni dzwonek, by zareagować.
Cukier we krwi – czy na pewno wiesz o co w tym wszystkim chodzi?
Poziom cukru we krwi zmienia się w ciągu dnia w zależności od tego, jakie produkty spożywcze jemy i jak reaguje na nie nasz organizm. Kiedy poziom cukru wzrasta, nasz organizm wytwarza insulinę – hormon produkowany przez trzustkę. Insulina obniża poziomu cukru we krwi i pomaga komórkom w całym organizmie wchłonąć glukozę (cukier), by wykorzystać ją jako energię do pracy. Kiedy zbyt długo nie jemy, omijamy produkty bogate w cukier lub mamy zaburzenia hormonalne, poziom cukru drastycznie spada, co również jest stanem niepokojącym. Uwalniana jest adrenalina i kortyzol. Czujemy się wówczas kiepsko i jest to bardzo dobry moment na posiłek. Często w takich sytuacjach rzucamy się na słodycze, które faktycznie zawierają mnóstwo cukru. Wtedy dochodzi znów do skoku poziomu glukozy we krwi. W efekcie nasz organizm jest zupełnie rozregulowany – raz poziom cukru jest dramatycznie niski, a za moment dramatycznie wysoki.
Pierwsze objawy – kiedy należy się zbadać
Pierwsze objawy, świadczące o tym, że poziom cukru we krwi jest niezrównoważony, obejmują:
- problemy z utratą masy ciała lub systematyczne tycie,
- rozdrażnienie i niepokój, które mijają po zjedzeniu posiłku,
- częste spadki energii w ciągu dnia,
- zawroty głowy,
- apetyt na słodycze,
- ciągły głód.
Kiedy poziom cukru we krwi jest rozregulowany, zaburzona zostaje także praca hormonów, a co za tym idzie – praca całego organizmu. Przewlekłe skoki i spadku poziomu cukru we krwi sprzyjają rozwojowi cukrzycy, dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie w ciągu dnia.
Jak uniknąć spadków i skoków cukru?
Produkty o niskim indeksie glikemicznym, takie jak jabłka, grejpfruty, brokuły, soczewica, orzechy i nasiona oraz morele są świetne dla utrzymania stałego poziomu cukru we krwi. Produkty o średnim indeksie glikemicznym (np. kasze) dają zastrzyk energii na dłużej, ale nie powodują nagłych skoków cukru. Produkty z wysokim indeksem glikemicznym powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi i sprawdzają się przy niedocukrzeniu, do którego jednak nigdy nie powinniśmy doprowadzić. Chcąc zachować poziom cukru na stałym poziomie powinieneś regularnie jeść posiłki, by nie dopuścić do drastycznego spadku i późniejszego skoku poziomu cukru, systematycznie uprawiać sport, unikać używek – przede wszystkim alkoholu.